بیمارستان امام سجاد کوهرنگ
۱۳۹۹/۸/۹
1397/03/18
روز قدس چرا، چگونه و توسط چه كسي پايه ‏گذاري گرديد، فلسفه و نتايج آن چيست؟

 

هرساله آخرين جمعه ماه مبارك رمضان به عنوان روز قدس در حمايت از مردم مظلوم و ستمديده فلسطين و مظلومان دنيا، ملت ايران و ديگر ملل اقدام به برپايي روز قدس مي‌كنند سؤالي كه معمولاً مطرح است اين است كه اصلاً «روز قدس چرا و چگونه و توسط چه كسي پايه‌‏گذاري گرديد، فلسفه و نتايج آن چيست؟ كه در ادامه به آن اشاره خواهيم كرد.

 

در اولين ماه رمضان پس از پيروزي انقلاب امام خميني(ره) كه از ابتداي قيام عليه رژيم پهلوي و آمريكا از آزادي فلسطين و مردمش دفاع مي‌‏كردند  آخرين جمعه ماه رمضان را به عنوان روز قدس اعلام كردند تا مسلمانان، آزادگان و مستضعفان جهان در اين روز نداي آزادي قدس را عليه مستكبران سر دهند و با تظاهرات و راهپيمايي و هرگونه اقدام ممكن، به جهاد برخيزند.

 

اين اقدام مهم و تاريخي حضرت امام(ره) اولاً براي زنده نگه داشتن مسئله فلسطين و جلب توجه مسلمين و دولت‌‏هاي اسلامي به خطر صهيونيسم بود و ثانياً عكس‌ العمل ناشي از بصيرت و غيرت اسلامي در برابر خيانت‌‏هاي سازشكارانه برخي دولت‏‌هاي عربي مانند انور سادات بود.

 

دولت مصر يكي از كشورهاي پشتيبان فلسطين بود و به همراهي سوريه، ساليان سال به جنگ و ستيز با صهيونيست‌‏ها مي‌پرداخت، اما بعد به ابتكار و حمايت آمريكا در سال 1978 به انور سادات، رئيس جمهور وقت مصر به طور يك‌جانبه در «كمپ ديويد» آمريكا صلحي را با صهيونيست‏‌ها به امضاء رساند و نه تنها عملاً مصر را از گردونه درگيري با دشمن صهيونيستي خارج كرد، بلكه بهانه خوبي براي ساير دولت‌‏هاي كشورهاي اسلامي در سستي و بي تفاوتي نسبت به مسئله مردم مظلوم فلسطين شد. خداوند سبحان خروج مصر را به واسطه پيروزي انقلاب اسلامي در ايران به رهبري امام خميني(ره) جبران فرمودند. امام در 16 مرداد 1358 در پيام مهمي براي اعلام روز قدس، فرمود:

 

 «من در طي ساليان دراز خطر اسرائيل غاصب را به مسلمين گوشزد نمودم كه اكنون اين روزها به حملات وحشيانه خود به برادران و خواهران فلسطيني شدت بخشيده است و به ويژه در جنوب لبنان به قصد نابودي مبارزان فلسطيي پياپي خانه و كاشانه ايشان را بمباران مي‏‌كند.من از عموم مسلمانان جهان و دولت‏‌هاي اسلامي، مي‏‌خواهم كه براي كوتاه كردن دست اين غاصب و پشتيبانان آنان به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت مي‏‌كنم آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ايام قدر است و مي‌‏تواند تعيين‌كننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد به عنوان «روز قدس» انتخاب و طي مراسمي همبستگي بين‏‌المللي مسلمانان را در حمايت از حقوق قانوني مردم مسلمان اعلام نمايند. از خداوند پيروزي مسلمانان را بر اهل كفر را خواستارم».صحيفه نور، ج 8، ص 229٫

حضور پرشكوه ايرانيان در راهپيمايي روز قدس در آخرين جمعه ماه مبارك رمضان و هفته‌ها پس از اعلام تصميم غيرقانوني آمريكا عليه قدس شريف در رسانه هاي خارجي نيز  بازتاب فراواني داشت.

 

خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد راهپيمايي روز جهاني قدس، امروز جمعه در محكوميت اشغال اراضي فلسطيني از سوي اسرائيل در شهر‌هاي سراسر ايران برگزار شد. راهپيمايان در ايران با سردادن شعار‌هاي مرگ بر اسرائيل، اشغال قدس، شهري كه به اعتقاد مسلمانان معراج پيامبر اسلام از آنجا آغاز شد، را محكوم كردند.

 

در ادامه اين گزارش آمده است: راهپيمايان در ايران همچنين در محكوميت تصميم آمريكا مبني بر انتقال سفارتخانه خود به بيت المقدس شعار‌هاي ضد آمريكايي سر دادند. ايران از زمان انقلاب اسلامي سال 1979 به نشانه حمايت از ملت فلسطين آخرين جمعه ماه رمضان را روز قدس اعلام كرده است.

 

خبرگزاري آسوشيتدپرس همچنين در گزارشي جزئي‌تر از مراسم امروز نوشت: مردم ايران در راهپيمايي امسال آدمك ترامپ را حلق‌آويز و به سمت نتانياهو و بن‌سلمان دارت پرتاب كردند. يك جوان 30 ساله گفت: رهبر انقلاب از ما خواسته است تا با حضور گسترده خود به جهان نشان دهيم كه اقدامات آمريكا و اسرائيل تاثيري بر ما ندارد.

 

روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارونوت نيز در يك خبر فوري نوشت: ايراني‌ها در سراسر اين كشور با برپايي راهپيمايي روز قدس، نابودي اسرائيل را خواستار شدند.

 
 
Roze Ghods
مردم كوهرنگ نيز با حضور در راهپيمايي روز جمعه حمايت خود را از مردم مظلوم فلسطين اعلام كردند و باري ديگر به رسميت شناختن قدس به عنوان پايتخت رژيم صهيونيستي توسط رياست جمهوري آمريكا را محكوم كردند. 
 
 
 
تعداد بازدید:
18
نویسنده:
قنبري گله
منبع:
صحيفه نور، ج 8، ص 229٫ - باشگاه خبرنگاران جوان
آدرس : چلگرد ،جاده ديمه ،روبروي پمپ گاز، بيمارستان امام سجاد
كدپستي :   تلفن :33223316 -038
دور نگار :  33223316 -038
@skums.ac.ir
تاریخ بروز رسانی 1399/08/09
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-